Directory of District Leaders


District Governor
2017-18
Bob Ryan

District Governor
Elect 2018-19
Lorraine Coffey

 

District Governor
Nominee 2019-20
Phil Hafey

District Governor
2017-18
Ian Jackson

DISTRICT LEADERSHIP TEAM

The leadership team provides guidance and assistance to individual Rotary clubs and to district committees to help them function effectively and to advance the Object of Rotary.

Executive
(As defined in Rule 6.02.2 of the Rules of District 9650 Inc)

District Governor  DG Bob Ryan  Armidale North 
District Governor Elect  DGE Lorraine Coffey  Armidale AM 
District Governor Nominee  DGN Phil Hafey  Laurieton 
Vice Governor  PDG Ian Jackson  Laurieton 
Secretary  Aileen MacDonald  Guyra 
Treasurer  Lisa Eaton  Armidale North

Directors

Vocation  PDG Rob Anderson  Coffs Harbour 
International  Robin Archer  Inverell 
Youth  Wendy Blaker  Rotary E-Club of District 9650 
Public Relations  PDG Jane Bradford  Tamworth First Light 
Membership Development  Diana Christian  Bellingen 
Club Administration  DGN Phil Hafey  Laurieton 
Community  Debbie Loveday  Port Macquarie 
Rotary Foundation  PDG Jo Wilkin  Coonabarabran 

Assistant Governors

Cluster 1 Coffs Coast  Peter Paff  Sawtell 
Cluster 2 Nambucca-Maclean  Diana Clark  South West Rocks 
Cluster 3 Port Macquarie-Hastings  Patti Taylor  Wauchope 
Cluster 4 Manning Great Lakes  Murray Difford  Taree 
Cluster 5 Northern Tablelands  Carol Barnden  Uralla 
Cluster 6 Tamworth  John Green  Tamworth West 
Cluster 7 Liverpool Plains  Pat Mayoh  Gunnedah West 
Cluster 8 Moree Gwydir  Kate George  Inverell 
Cluster 9 Namoi  Bev Bartlett  Narrabri 

District Management Committee
Responsible for the control and management of District 9650District Governor  

District Governor   DG Bob Ryan  Armidale North 
Secretary  Aileen MacDonald  Guyra 
Treasurer  Lisa Eaton  Armidale North 
Assistant Treasurer  Garry Slocombe  Armidale AM 
District Trainer  PDG Ken Hall  Tamworth 
Club Administration  DGE Lorraine Coffey  Armidale AM 
Vocational Director  PDG Rob Anderson  Coffs Harbour 
International Director  Robin Archer  Inverell 
Youth Director  Wendy Blaker  Rotary E-Club of District 9650 
Public Relations Director  PDG Jane Bradford  Tamworth First Light 
Membership Director  Diana Christian  Bellingen 
Community Director  Debbie Loveday  Port Macquarie 
Rotary Foundation Director  PDG Jo Wilkin  Coonabarabran 
Risk Management/Child Protection  Wendy Blaker  Rotary E-Club of District 9650

DISTRICT OFFICERS

District Secretary

Aileen MACDONALD (Scott)
Rotary Club of Guyra

Email

  

District Treasurer

Lisa EATON (Nigel Wolfe)
Rotary Club of Armidale North

Email

  

District Trainer

Ken HALL (Di)
Rotary Club of Tamworth

Email

ASSISTANT GOVERNORS

Assistant governors are official assistants to the district governor, acting as liaison contacts between the governor and clubs in each cluster throughout the district. Because the governor is not permitted to delegate his functions, assistant governors have no official authority. Assistant governors are assigned the responsibility of assisting the governor with
respect to administration of designated clubs.

Cluster 1 Coffs Coast

Coffs Harbour, Coffs Harbour City, Coffs Harbour Daybreak, Coffs Harbour South, Dorrigo, Sawtell, Woolgoolga

Peter PAFF (Sue)

Rotary Club of Sawtell

Email

Cluster 2 Nambucca-Macleay

Bellingen, Kempsey, Kempsey West, Macksville, Nambucca Heads, South West Rocks

Diana CLARK

Rotary Club of South West Rocks

Email

Cluster 3 Port Macquarie-Hastings

Laurieton, Port Macquarie, Port Macquarie Sunrise, Port Macquarie West, Wauchope.

Patti Berrigan (PDG Neville Parsons)

Rotary Club of Warchope

Email

Cluster 4 Manning Great Lakes

Forster-on-Wallis, Gloucester, Great Lakes, Provisional Club of Old Bar, Taree, Taree on Manning, Taree North, Tuncurry Forster, Wingham

Murray DIFFORD

Rotary Club of Taree

Email

Cluster 5 Northern Tablelands

Armidale, Armidale AM, Armidale Central, Armidale North, Guyra, Uralla, Walcha.

DGN Carol BARNDEN (Chris)

Rotary Club of Uralla

Email

Cluster 6 Tamworth Region

Manilla, Quirindi, Tamworth, Tamworth First Light, Tamworth on Peel, Tamworth North,Tamworth West

John Green

Rotary Club of Tamworth West

Email

Cluster 7 Liverpool Plains

Boggabri, Coonabarabran, Gunnedah, Gunnedah West.

Pat MAYOH (Kathy)

Rotary Club of Gunnedah West

Email

Cluster 8 Moree Gwydir

Barraba, Inverell, Inverell East, Moree, Moree on Gwydir, Warialda.

Kate George (Bruce)

Rotary Club of Inverell

Email

Cluster 9 Namoi

Coonamble, Lightning Ridge, Narrabri, Wee Waa.

Bev Bartlett (Daryl)

Rotary Club of Narrabri

Email

ENEWS EDITOR

PDG Jane Bradford - Tamworth First Light  Email

PUBLIC OFFICER

PRID John BOAG - Rotary E-Club of District 9650  Email

DISTRICT INSURANCE OFFICER

John HARLOW - Port Macquarie West  Email

DISTRICT AUDITOR

KLM Accountants PO Box 875 Charlestown 2290

CONSTITUTION & LEGAL CONSULTANTS

PDG Maurie STACK - Laureton  Email